Bezpečnost e-mailové schránky
Jako správci mailového serveru se velmi často potýkáme s problémem prolomených e-mailových schránek a napadených počítačů přes e-mail.
Pokusil jsem se tedy sepsat ty nejzákladnější pravidla, která se postarají o to, aby Vaše schránka byla schopna čelit nejčastějším hrozbám, které na Vás na internetu číhají.
1) Nastavte si bezpečné heslo
Nebudu Vám tu popisovat kolik znaků musí mít heslo a zda má mít velké a malé písmeno a speciální znaky. Jen si jej proboha pamatujte a nikde jej nepište (žlutý papírek na monitoru), nebo neukládejte (do prohlížeče).
Před zadáním hesla zkontrolujte, zda jste opravdu na adrese Vašeho mail serveru, kam se chcete přihlásit. Pokud tedy adresa mého mail serveru je mail.webczech.cz musí se mi tato adresa ukázat v adresním řádku.
Někdy se objeví, že prostě útočník udělá na internetu stránku, která vypadá úplně stejně a řekne Vám něco ve smyslu...na Vašem e-mailu je problém, prosím přihlaste se.
Vy zadáte, v dobré víře, login a heslo. Toto si uloží, napíše Vám, že zadané heslo nesouhlasí a přesměruje Vás na správnou stránku. Zde zadáte heslo znovu a funguje. Z toho máte pocit, že jste se jen překlepli, ale opak je pravdou. Vaše heslo už v dané chvíli vlastní někdo jiný.
Existuje seznam nejpoužívanějších slov a když útočník zkouší se dostat do schránky tak tento seznam použije. Vyvarujte se tedy v heslu použití obecných slov nebo slov, které jsou ve Vaší e-mailové adrese. Pokud mám e-mail skranc@webczech.cz tak dát si heslo „skranc“ je opravdu hloupé.
2) Heslo k e-mailu nepoužívejte v žádné další službě.
Nastavili jste si heslo k e-mailu. Dodržujte jednu zásadu a to tu, že dané heslo nikde jinde nepoužijete. Pokud totiž udělám 5 registrací v e-shopech a zadám svůj e-mail a použiji stejné heslo vzrůstá pětinásobně možnost, že daný e-shop prolomí útočník a dostane seznam e-mailů a hesel. První co udělá, hesla vyzkouší. Druhé co udělá, když se dostane do schránky je, že projde seznam přijatých mailů a bude hledat další služby. Facebook a další zasílají průběžné informace o tom, co je nového. Že máte na Facebook heslo jiné? No jasně, ale co když si nechá nové heslo zaslat do ovládaného mailu? V mžiku tak můžete přijít o všechny Vaše účty na různých službách.
Existuje služba, která na jednom místě shromažďuje známé hackerské útoky a data, která byla odcizena. Máte tak možnost zjistit, zda Vaše mailová schránka (včetně hesla z dané služby) putuje internetem.
Ověření je možné provést na adrese:
Pokud se naleznete, doporučujeme změnit heslo k dané e-mailové schránce!
E-mailová schránka je klíč ke všemu. Heslo do e-mailu se nepoužívá nikde jinde
3) Podvodný link v e-mailu
Častokrát útočníci používají jednoduchého triku, který jsem popsal nahoře. Vydávají se za jinou službu, upozorňují na nějaký problém, požadují přihlášení do služby, aby byl problém vyřešen. No a následně podvrhnou přihlašovací stránku. Pro laika není leckdy úplně jednoduché toto rozlišit. Platí tedy poměrně jednoduché pravidlo. Pokud některá služba po Vás požaduje nějakou akci nikdy neklikejte na odkaz v mailu pro přihlášení. Otevřete prohlížeč a přihlaste se tak jak jste standardně zvyklí.
4) Virus přes e-mail
Určitě jste slyšeli o tom, jak e-mailem chodí virus a jakmile otevřete e-mail jste napadeni. No ono to až zas tak pravda není. Otevřením e-mailu se nic pravděpodobně nestane. Problém nastává ve chvíli kdy otevřete napadenou přílohu e-mailu. Moderní počítač s windows se před provedením změn v počítači zeptá, zda je může provést. Kvalitní antivir se ji snaží zablokovat. To jsou ale taková poslední varování a nemusejí přijít vždy.
Co se tedy nejčastěji objevuje:
spustitelné koncovky jsou .exe, .com, .bat
Pokud tedy obdržím přílohu, která se jmenuje faktura.exe pak tam na 99% faktura nebude a takový soubor radím okamžitě smazat.
Protože většina mail serverů vůbec spustitelnou koncovku nepustí tak útočníci využívají archivu. V tom případě Vám přijde soubor s koncovkou .zip nebo .rar. Otevřít tento soubor ještě není tragédie, ale následně spustit .exe soubor uvnitř již ano.
Bezpečné koncovky
.PDF – dokumenty, faktury
.JPG – obrázky
v zásadě bezpečné koncovky – u těchto zkontrolujte, kdo Vám je posílá, zda jej znáte
.DOC – dokumenty
.DOCX – dokumenty
.XLS – Excelové listy
Potencionálně nebezpečné – jedná se o archív a záleží na tom, co je uvnitř
.RAR
.ZIP
Nebezpečné koncovky
.EXE
.COM
.BAT
.JAR
.JS